Zámek Hohenschwangau

Schloss_HohenschwangauPrvní zmínky o zámku jsou ze 12. století, jako o hradu Schwanstein, který byl sídlem šlechticů ze Schwangau. Následující století hrad často měnil majitele a chátral, byl znovu opravena a znovu zničen.

V roce 1832 získal ruiny hradu král Maxmilián II. a nechal uměleckého architekta a malíře, aby jej přestavěli do novogotického stylu. Malíř byl Quaglih a architekt George Fridrich Ziebland. Queglio neměl jako malíř prakticky žádné zkušenosti se stavitelství, krátce před dokončením díla zemřel. Jeho práci převzal a dokončil mnichovský architekt Josef Ohlmüller. Vnitřní prostor je vymalován podle návrhů Mortizte von Schwindela. V této podobě se zámek dochoval do dnešní doby i vnitřní zařízení zůstalo stejné.

Zámek sloužil jako letní sídlo královské rodině, byl místem vychování Ludvíka II.
Současným majitelem zámku je Fond vyrovnání rodu Wittelsbachů.

Ráno 6. listopadu 2005 se do zámku vloupali zloději, kteří vypáčili vstupní dveře, dostali se do biliárového salonku přes schody určené pro služebnictvo. Škody vloupání byly vyčísleny na více než 10 000 Euro.

HohenschwangauNa severní straně zámku pod údolím je přírodní park Schwanseepark, který byl vytvořen podle plánů Petera Josepha Lenného.

Zámek Hohenschwangau leží přímo naproti Zámku Neuschwanstein v obci Schwangau v Bavorsku.