Velký Javor a Velké Javorské jezero

velky_javorVelký Javor je s výškou 1456 metrů nejvyšší hora Šumavy. Najdeme ji 5 kilometrů západně od Bayerisch Eisenstein v Bavorsku. Vrchol tvoří skupiny skal Großer Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. Z vrcholku Velkého Javoru je jedinečný výhled na Bavorský les, Šumavu a dvě ledovcová jezera.

Na vrcholku se nachází německé vojenské zařízení protivzdušné obrany s dvěma radarovými kopulemi, které vzniklo během studené války.

Původní chata na vrcholu hory byla postavena v roce 1855 na severním svahu 110 metrů pod vrcholem. Dnes je zde postavena moderní horská chata, která je 60 metrů pod vrcholem.

Okolí Velkého Javoru je vyhledávaným lyžařským centrem Arber Skigebiet. Centrum má sjezdové tratě všech obtížností, konají se zde mezinárodní závody. Světový pohár v alpském lyžování se zde konal již devětkrát. Poprvé se uskutečnil v roce 1976.

GrArberseeVelké Javorské jezero je jedno z 8 šumavský ledovcových jezer. Leží v jihovýchodním svahu Velkého Javoru na německé straně Šumavských hor. Je možné si udělat procházku kolem celého jezera. Bohužel však Velké Javorské jezero není vhodné ke koupání.