Střední Franky

Střední Franky leží v západní části Bavorska. Společně s Horními a Dolními Franky jsou součástí správní oblasti Frank. Hlavním městem je Ansbach. Své oficiální jméno mají od roku 1838.

Rozloha: 7 245 km²
Počet obyvatel: 1 714 435 obyvatel
Správní centrum: Ansbach
Největší města: Ansbach, Earlangen, Fürth, Nürnberg, Schwabach

Norimberk

nurumbeg_castleNorimberk najdeme asi 170 kilomtrů na sever od Mnichova. Kulturně, historicky i hospodářsky významné univerzitní město leží na obou březích řeky Pegnitz. Patří mezi město, které je nejvíce navštěvováno českými turisty, převážně kvůli delfináriu a v období adventu sem turisté jezdí za vánočními trhy.

Město bylo pravděpodobně založeno v letech 1000 – 1040. Postupem času se Norimberk stal důležitým obchodním centrem a městem na trasách mezi severní a jižní Evropou. Stal se také důležitou vojenskou základnou díky opevněnému hradu Nürnberger Kaiserburg.

Památky

Norimberký hrad (Nürnberger Kaiserburg)

nurumbeg_castleNorimberský hrad postavený v roce 1050 je určitě nejvýznamnější stavbou Norimberku, sloužil jako sídlo snad všem císařům Svaté říše římské. Roku 1361 se na hradě narodil Karlův syn, pozdější Král IV. I v dnešní době je hrad velmi dobře zachovalý. K vidění je velká válcová věž, část městských hradeb s příkopem a dvě románské kaple. Leží v severní části historického města.

 

Stará radnice (Altes Rathaus)

Stará radnice byla postavena architektem Jakobem Wolffem. Leží na severní straně Hauptmarktu na Rathausplatz. Postavena byla v letech 1616 – 1622. Radnici tvoří několik budov, každá je postavena v jiném architektonickém stylu. V Pamětní síni v přízemí jsou k vidění kopie říšských korunovačních klenot. Pod radnicí můžete navštívit stará sklepení, vězeňské kobky a mučírnu s mučicími nástroji.

kostel Panny Marie

Katolický kostel Panny Marie najdeme na hlavním náměstí. Nechal ho postavit Karel IV. v parléřovském stylu roku 1362. Gotická fasáda je poté z roku 1506.

Schöner Brunnen („krásná kašna“)

19 metrů vysoká gotická stavba z roku 1396 s jedinečnou figurální výstavbou, symbolizující výstavbu Říše.

Dürerův dům (Dürer-Haus)

Durerhaus-nbgHrázděný dům z roku 1420, leží v ulici hned vedle Norimberského hradu. Pochází z roku 1420. Součástí domu je i Dürerovo muzeum, k vidění je např. renesanční kuchyň, obývací pokoj a tiskařská dílna.

Místní zvláštnosti

  • Norimberské párečky (Nürnberger) – krátké párečky servírované v housce na způsob hamburgeru tzv. Drei im Weggla.
  • Norimberský trychtýř – středověký mučící nástroj nebo také fantaskní přístroj, kterým lze nalít znalosti do hlavy
  • Norimberské perníčky
  • Norimberský veletrh hraček
  • Norimberský Christkindlesmarkt – největší Vánoční trh ve střední Evropě

Ansbach

AnsbachMěsto vzniklo kolem benediktinského kláštera z 8. století, založeného hrabětem Gumbertem. První zmínky o Ansbachu jako o městu jsou od roku 1331, kdy se stalo sídlem rodu Hohenzollernů. Bylo jím až do roku 1415. Mladší větem z rodu braniborsko – ansbašska si tu  vybudovala velký barokní zámek

Během války nacisté vyvraždili židovskou obec, byla tu také velká základna bombardovacích letadel. Před ukončením války se mladý student Robert Limpert snažil přesvědčit vojáky, aby se města vzdali bez boje. Na udání svých vrstevníků z Hitlerjugend byl bohužel oběšen před radnicí. Roku 1970 se město rozšířilo o několik sousedních obcí a roku 1996 vznikla univerzita aplikovaných věd.

GumbertusPamátky:

Residence
– velký barokní palác s parkem a oranžerií z let 1704-1738, je zde velká sbírka fajánsového nádobí.
Gotický kostel svatého Gumberta –  z 15. století, zbytek někdejšího kláštera zrušeného 1560
Gotický kostel svatého Jana – z 15. století
Barokní synagoga – z roku 1740, vyplundrovaná nacisty a obnovená jako „symbolický Boží dům“
Vysílací věž vysoká – 137 metrů na Ludwigshöhe