Horní Bavorsko

V Horním Bavorsku najdeme hlavní město celého Bavorska Mnichov. Region leží v jihovýchodní části země. Na jihu a východě hraničí s Rakouskem. Jméno Horní Bavorsko (Oberbayern) se objevilo poprvé v roce 1225 při zemském dělení Bavorska. Během té doby se několikrát rozloha a hranice regionu změnila.

Rozloha: 17 529 km²
Počet obyvatel: 4 430 706 obyvatel
Správní sídlo: Mnichov
Největší města: Mnichov, Ingolstandt, Rosenheim

Mnichov

mnichovMnichov, často označovaný jako „tajné město Německa“, je hlavním městem Bavorska.

Když se podíváme na mapu, tak leží skoro v samotném srdci Evropy.

Mnichov patří k nejbohatším a nejrychleji se rozvíjejícím městům Německa. Město čím dál tím více zaplavují moderní stavby a budovy, ale i přesto si stále zachovává svůj historický původ. První zmínky o Mnichovu jsou o kostele Petersbergl z 8. století dále pak už o Mnichově jako Villa Munichen jsou z roku 1153, když nechal Jindřich Lev bavorský a saský vévoda postavit most přes řeku Isar na dnešní Ludwigsbrücke. Skoro o 50 let později dostal Mnichov městská práva.

Mnichov byl během války hlavním městem nacionálně socialistického hnutí. Bylo zde hlavní Hitlerovo sídlo, tzv. Hnědý dům, ve kterém vůdce bydlel od roku 1930. Po válce nechaly americké jednotky tento tzv. Hnědý dům strhnout.

Roku 1972 se v Mnichově konaly letní olympijské hry během, kterých skupina palestinských fanatiků zaútočila na izraelské družstvo, bohužel jeden ze závodníků nepřežil. Olympijský stadion je 4 kilometry severně od Mnichova. Je světovým architektonickým unikátem, který zná zajisté každý sportovní fanoušek.

Památky

Mariánské náměstí (Marienplatz)

mnichov_nova_radniceHlavní dominantou historického Mariánského náměstí je v severní části Nová radnice, která pochází z 19. století, kdy nahradila Starou radnici. Dnes v ní sídlí městská rada a starosta. Součástí radnice je i výšková věž přístupna návštěvníkům, a ze které je krásný výhled na Mnichov, při dobré počasí i na vrcholky blízkých Alp. Stará radnice na východní straně náměstí dnes slouží pouze jako muzeum hraček. Mimo historické památky je stejně jako ve všech větších městek, tak i v Mnichově nedaleko náměstí moderní obchodní centrum.

Kostel Panny Marie (Frauenkirche)

Kostel Panny Marie se začal stavět v roce 1468 vévodou Zikmundem. Dokončen a vysvěcen byl roku 1494. Během 2. světové války byl však kostel poškozen, znovuobnovení kostela trvalo až do roku 1994. V roce 1818 se stal Kostel Panny Marie biskupskou katedrálou.

Kostel Sankt Peter

Historie kostela St. Petera sahá až do 12. století, díky tomu je nejstarším farním kostelem v Mnichově. Součástí kostela je 91 metrů vysoká věž, na jejímž vrcholu je papežský kříž. Věž je veřejnosti přístupná na vyhlídkovou plošinu, která je v 56 metrech. Z plošiny je výhled na historickou část Mnichova. Věž stojí na stejnojmenném náměstí.

Kostel svatého Ducha

Kostel sv. Ducha stojí na náměstí Viktualienmarkt. Na místě kostela stála dříve pouze kaplička, která během požáru vyhořela. Na jejím místě byl poté vybudován kostel nejprve letech 1327 – 1392. Později byl přestavěna do gotické podoby a přibyla k němu přístavěna věž.

Kostel Nejsvětější Trojice  (Dreifaltigkeit)

Barokní kostel postavený podle italského architekta G. A. Viscardiho z roku 1718.

Allianz arena

stadion_munichAllianz Arena postavena v roce 2005 je fotbalový stadion v Mnichově. Rok od jeho postavení ze zde pořádalo mistrovství světa. Stadion má kapacitu 69 344 diváků při mezinárodních utkáních a 75 024 diváků při ligových zápasech. Je domácím stadionem týmu Bayern Munchen a TSV 1860 Munchen.

Královská rezidence

Dříve sloužila Rezidence v Mnichově jako politické a kulturní centrum vévodství, kurfiřtství, poté Královské říši Bavorska. Mimo to byla také Rezidence místem, kde během své vlády vládci měli svá umělecká díla a rodinní poklady.

Rezidenci bychom našli severně od Mariánského náměstí. Rozsáhlý komplex budov, parků a dvorů. Uvnitř jsou umístěny velké sbírky uměleckého řemesla, převážně keramiky a nábytku.

Ingolstadt

IngolstadtBavorské město Ingolstadt leží podél břehu řeky Dunaje. Je nejvíce proslavené automobilkou Audi. I přes svůj moderní vzhled má město bohatou historii. Největší rozkvět zažilo město začátkem 15. století, kdy se stalo sídlem bavorských vévodů.

Památky:
Stará radnice – původně gotická stavba ze 14. století, byla v roce 1822 přestavěna do neo – renesančního slohu, nyní slouží jako kancelář pro starostu, hned vedle Staré radnice je Nová radnice
Náměstí Viktualienmarket – místo konání pravidelných řemeslných trhů, v zimě se trhy mění do vánoční podoby
Nový zámek – gotická budova z 15. století, uvnitř zámek ukrývá Bavorské vojenské muzeum, na nádvoří stojí barokní hodinová věž.
Německém muzeu historie medicíny – dokumentuje historický vývoj lékařství
Katedrála nejsvětější panny Marie – velkolepá katedrála s masivní střechou a dvěma věžemi
Středověká Křížová brána – symbol města z roku 1385
Muzeum Audi museum mobile – historie podniku Audi
Starý knížecí zámek (Herzog Kasten) – gotická stavba z roku 1225
Univerzita – postavena mezi roky 1723 – 1736