Dolní Franky

Dolní Franky jsou jednou ze sedmi oblastí Bavorska. Oblast vznikla již v roce 1817 a během této doby byla několikrát přejmenována, první název byl Dolní Franky a Aschaffenburg (Unterfranken und Aschaffenburg). Hlavním městem Dolních Franků je Würzburg.

Dolní Franky najdeme v severozápadní části Bavorska.

Rozloha: 8 531 km²
Počet obyvatel: 1 331 500 obyvatel
Správní sídlo: Würzburg
Nějvětší města: Würzburg, Aschaffenburg, Schweinfurt

Würzburg

800px-Marienberg_wuerzburgMěsto Würzburg se rozkládá na obou březích řeky Mohan ve střední Mohanské dolině. Je hlavním městem oblasti Dolní Franky. Hlavní dominantou města, která upoutá na první pohled je pevnost na Mariánské hoře (Marienberg). Místní rezidence bavorských arcibiskupů společně se zahradami a rezidenčním náměstím byla v roce 1981 přidána na seznam památek kulturního dědictví UNESCO. Císař Napoleón I. ji označoval jako „nejkrásnější farní dvůr Evropy“.

Aschaffenburg

Aschaffenburg leží na soutoku řek Aschaff a Mohan,

AschaffenburgMěsto bylo mezi roky 982 až 1803 součástí Arcidiecéze mohučské, za napoleonských válek tu krátkou dobu existovalo samostatně Aschaffenburské knížectví, které připadlo Bavorsku. V červenci 1866 se udála bitva u Aschaffenburgu, jež byla součástí války mezi Pruskem a Ruskem.
Nejvýznamnější památkou Aschaffenburgu je starý zámek Johannisburg ze 17. století, kde je také státní obrazová galerie. Ve městě se nachází Muzeum židovské kultury, Muzeum přírodní historie a Pompejanum vila, která napodobuje antickou architekturu, jež dal postavit král Ludvík I. Bavorský. Nejdůležitějším  kostelem je kostel svatého Petra a Alexandra (basilica minor). Ve městě se každoročně koná tradiční historické symposium nazývané Aschaffenburger Gespräche. Od roku 1955 je ve městě stání vysoká škola Hochschule für angewandte Wissenschaften Fachhochschule Aschaffenburg.