Dolní Bavorsko

Oblast Dolního Bavorsko byla poprvé osídlena prvním Bavorským vévodou Henrym XIII. v roce 1255. Po sjednocení Německa roku 1340 bylo Bavorsko rozděleno na Bavorsko-Straubing a Bavorsko-Landshut, které vznikly v Dolním Bavorsku. Předchůdcem dnešního Dolního Bavorsko byl okres Dolní Dunaj (Unterdonaukreis), který byl v letech 1810 a 1817 rozšířen. V roce 1837 ho král Ludvík I. Bavorský přejmenoval na Dolní Bavorsko a jako hlavní město určil Landshut, které přidal do oblasti. Roku 1971 byla oblast Dolního Bavorska opět o některá území změněná.

Nyní je Dolní Bavorskou jednou z oblastí Spolkové republiky Německa. Najdeme ji v jižní části země. Hlavním městem je Landshust. Většina území je pokryta Bavorský lesem nebo pohořím Alp. Nejznámějšími městem pro nás jako české turisty je Pasov ( Passou), také známý jako město tří řek, jelikož se zde stékají řeky Dunaj, Inn Ilz. 

Rozloha: 10 329 km2
Počet obyvatel: 1 189 153 obyvatel
Správní sídlo: Landshut
Největší města: Pasov, Straubing, Deggendorf, Landshut

Pasov (Passau)

pasov_radnicePasov je asi nejznámější město v oblasti Dolního Bavorsko. Leží na jihu nedaleko hranic s Rakouskem. Městem protékají hned tři řeky Dunaj, Inn a Ilz, proto je také známé jako město tří řek.

Díky své poloze je město hlavně v období adventu navštěvováno hojně turisty z Rakouska a České republiky, kteří to od hranic mají kousek.

Dominantou města je pasovský hrad Veste Oberhaus gotického původu, který je dále spojen dlouhou hradbou s dolním hradem Veste Niederhaus. Pasovský hrad leží na levém břehu Dunaje a pod dolním hradem se vlévá řeka Ilz do Dunaje.

pasovsky_hradHrad sloužil v minulosti jako sídlo pasovských knížecích biskupů. Postaven byl v roce 1219. V roce 1298 a 1367 se hrad pokusili dvakrát dobít, ale neúspěšně. Měšťané měli vstup do hradu přes bránu, kde museli zaplatit celkem vysoké mýto. V současné době má hrad renesanční malovanou fasádu, která je až z roku 1665. Uvnitř hradu můžete navštívit obrazovou galerii. Dolní část hradu Vieste Niederhaus je v soukromém vlastnictví a bohužel není veřejnosti volně přístupná.

Pasov má dvě známá náměstí Rathausplatz a Domplatz. Náměstí Rathausplatz najdeme na nábřeží řeky Dunaj. Součástí náměstí je radnice z roku 1298, která byla vybudována při povstání proti vládnoucímu biskupovi. Na náměstí také najdeme muzeu Glasmuseum.

Druhé náměstí Domplatz, které je dominantní svou sochou prvního bavorského krále Maxmiliána I. Josefa. Socha stojí uprostřed náměstí. V ulici před náměstím Domplatz najdeme typický pasovský kamenný artefakt. Je to „der Passauer Tölpel“ neboli Pasovský blb.

pasov_soutok_rek

Landshut

Landshut je hlavním městem oblasti Dolního Bavorska. Leží na břehu řeky Isar. Město je také často nazývané jako „Město tří helm“, jelikož je má uvedené v erbu města. Město Landshut společně s jeho hradem byly založeny roku 1204 vévodou Ludvíkem I.

Historické centrum města si zachovalo několik pěkných architektonických památek.

Hrad Trausnitz – největší dominanta města, v minulosti byl sídlem rodů Wittelsbachů, nechal ho vystavět Ludvík I. v roce 1205
Kostel svatého Martina – z dálky poznáte podle cihlové kostelní věže, jedna z nejdůležitějších památek města.
Landshut Residence – městská rezidence s náměstí v italském směru
Zámecká zahrada – jedna z nejstarších zahrad Bavorska

Během adventu určitě doporučujeme navštívit trhy a jesličky. Zastavit se také můžete v některé kavárně nebo zavítat do hospůdky a ochutnat některé bavorských piv.

Straubing

StraubingOkolí města Straubingu je nepřetržitě osídleno od doby neolitu. První dobývání území začalo v letech 16 – 14 př. n. l.. I dnes v něm najdete  spousty stop z čtyřsetleté římské okupace.
Osídlování města Bavory začalo po pádu římského impéria, hlavně okolo kostela svatého Petra z 9. století mezi Dunajem a Allachbachem. Město Bavoři pojmenovali podle svého vůdce Strupingy, jak tomu bývalo zvykem.

V roce 1218 byla vévodou bavorským, Ludvíkem I. z Wittelsbachu, založena nová část města. Později se Straubing stal hlavním městem regionu Bavorsko – Straubing – Holandsko za doby vévody Viléma I., kdy se Bavorsko v roce 1349 rozdělilo třem římským synům Ludvíka IV.

Památky:

Kostel sv. Víta – sídlo nejstaršího stále existujícího bratrstva v Německu, bratrstva sv. Salvatora
Městská věž
Bazilika sv. Jakuba
Herzogsschloss
Románský kostel sv. Petra
Klášter a kostel karmelitánů (od roku 1368 – jediný klášter, který přežil rušení v roce 1802).

Deggendorf

Deggendorf, Bayern/Bavaria, Germany.

Okresní město Dolního Bavrosko. První zmínka o Deggendorg se datuje na rok 1002 jako město nazývané Techindorf.
Na řece Dunaj, který protéká městem, se nachází přístav.

Památky:
Asamova bazilika na náměstí Altenmarkt
Historická radnice s obydlím ve věži
Bärwurz na světě
Benediktýnské opatství Metten
Historické hradby města
Nejstarší palírna proslulého bylinného likéru tten
Poutní stezka „Via Nova“
Muzeum cihel a výroby vápna v Flintsbachu